top of page

Jót tesz-e a testnek a pihenés?

Amatőrszumózók figyelem! Az elmaradó Natsu Basho kapcsán a nemzetközi fórumokon felmerült, hogy a kihagyás akár jól is jöhet egy-egy sérült rikishinek - a kisebb igénybevétel segít a test regenerálódásában. De biztosan jót tesz a leállás a szumósok fizikumának? Második vitaindítónk!



Tochnoshin "pihen" (forrás: Teller Report)



Most vasárnap kezdődne (a két héttel már amúgy is későbbre tervezett) Natsu Basho. A világjárvány miatt azonban a Japán Szumószövetség úgy döntött, hogy nem rendezi meg a tornát, ami biztosan komoly hatással van a profi szumózókra. A rikishik szervezetét ugyanis - amióta világ a világ (de legalábbis az 1958-as szabálymódosítás óta) - operánsan arra kondícionálták, hogy kéthavonta meg kell küzdeniük 15 ellenféllel. Két hét torna után hat hét "szünet" következik, amibe bele kell préselniük némi pihenést, regenerálódást, kikapcsolódást, valamint karban kell tartaniuk a fizikumukat is, és fel kell készülniük a következő tornára is.


A járványhelyzet miatt azonban megváltoztak az edzési körülmények is: április 13-a óta tilos a profi szumóistállókban olyan gyakorlatokat végezni, amelyek fizikai kontaktussal járnak a birkózók számára. Vagyis az edzőmérkőzések ki vannak zárva - hiába élnek együtt a heyákban, nem gyakorolhatják hivatásuk leglényegét, mindössze egyéni edzéseket tarthatnak.


John Gunning a Japan Times oldalán megjelent véleménycikkében azt írja, hogy egyesek szerint a kényszerszünet jót tesz a sérüléssel küzdő birkózóknak (mondjuk a grúz Tochinoshinnak, vagy az ex-Ozeki Takayasunak, aki a márciusi Haru Basho negyedik napján Kakuryu Yokozuna ellen szenvedett súlyos combsérülést jobb lábán), és az egészségeseknek is, mert így lehetőségük nyílik arra, hogy ne kelljen 100%-os terhelésnek kitenniük a testüket a torna mérkőzésein. Mások szerint azonban a rikishik számára egy honbasho inkább csak lelki- vagy pszichés pluszteherrel jár, hiszen a felkészülés időszakában egy átlagos reggeli edzésen több mérkőzést játszanak le, mint egy teljes torna két hete alatt - és ezek az edzőmeccsek aligha "könnyebbek" mint az éles összecsapások...


Aztán, mivel a birkózók nem érhetnek egymáshoz, marad a súlyzózás. De mi van akkor, ha a kisebb istállók sokaságában nem áll rendelkezésre a megfelelő számú vagy minőségű sporteszköz? Ezekben a napokban nem szaladhatnák át csak úgy a fitneszterembe - sokan tehát ezzel sem tudják formában tartani a testüket...



Hakuho Yokozuna a 2018-as márciusi tornára való felkészülése részeként súlyokkal dolgozik



Akár ma, akár a múltban aktívan szumózó olvasóinkhoz fordulunk (no meg bárkihez, akinek van véleménye a témáról, vagy eszébe jutott egy olyan gondolat, ami nem szerepel a cikkben) a következő kérdésekkel:


Kedves amatőr szumósok!
Melyik véleménnyel értetek egyet: jót tesz a kényszerpihenő? Vagy ellenkezőleg: rosszat tesz? Nektek milyenek a tapasztalataitok a leállásról (#maradjotthon)? Hogyan lehet formában tartani a testet otthon, ha nincs versenyhelyzet? Mi a helyzet motivációval? Nektek milyen hatást gyakoroltak az elmúlt hónapok a testetekre/lelketekre? És milyen hatással lesz ugyanez a profikra, Japánban?




Ha még nem tettétek, regisztráljatok, s akkor nem maradtok le legújabb híreinkről sem - várunk titeket a szumo.info közösségébe!

 
 
 

Comments


bottom of page