TOP 5 #legjobbanvárós - 2020 Haru - 1. nap
- Egri Bálint
- 2020. márc. 7.
- 3 perc olvasás
Új rovatunkban a soron következő játéknap mérőzéseinek párosításait olvashatjátok! Ki kivel küzd meg holnap? Melyik az 5 legérdekesebb mérkőzés? - a #legjobbanvárósból kiderül!

Első harmad

#5 - Kotonowaka - Daiamami
Kotonowaka az egyetlen újonc márciusban az első osztályban, 2015 novemberében csatlakozott a szumóhoz, Kotokamatani néven. Shikonáját (birkózónevét) tavaly júliusban (amikor sekitori rangba került) változtatta meg édesapja egykori nevére, Kotonowakára. Eddigi karrierje során 125 győzelmet szerzett és 82 vereséget szenvedett el. Leghosszabb ideig a harmadosztályban küzdött, eddigi összes 27 tornájából ugyanis tizenhatot töltött a Makushitában.
Ellenfele, Daiamami szinte ugyanakkor kezdett, mint ő, de mivel az egyetemi szumóban már előtte kitűnt, az Oitekaze istálló lecsapott rá, és - mivel amatőrként elért eredményeit beszámította a szövetség - a megtisztelő Makushita 15-ös pozícióból vághatott neki a profi szumónak, átugorva ezzel a hatod-, az ötöd- és a negyedosztályt is. Egy év múlva máris a Juryóban (másodosztály) találta magát.
Eddig két alkalommal találkoztak, egyszer tavaly novemberben, akkor Kotonowaka győzőtt, idén januárban pedig Daimami diadalmaskodott. Vajon hogyan sikerül az apja eredményeit meghaladni vágyó Kotonowaka debütálása a Makuuchiban?
Második harmad

#4 - Ryuden-Abi
2018 januárjában egyszerre került fel az első osztályba Abi és Ryuden, mind a ketten tíz győzelemmel zárták az első tornájukat, így mindketten megkapták a Kanto-shót, azaz a Küzdőszellem Különdíját. Azóta eljutottak egészen a Komusubi rangig, de míg Ryudennek ez egyetlen alkalommal sikerült, addig Abi 3 egymást követő alkalommal is meg tudta védeni ezt a pozíciót, egy 8-7-es, majd két 9-6-os tornát is csinált, mielőtt januárban mindössze 5 győzelemmel zárt. Így került a nyugati Maegashira 4-es helyére.
Ott lohol a nyomában Ryuden, a keleti Maegashira 5-ös rangban, aki 4 évvel idősebb a 25 éves Abinál, de 2013-ban (akkor Juryo 12-es birkózóként, élete első sekitori tornáján) súlyos sérülést szenvedett, ami után másfél évig lábadozott, majd ismét a ranglétra legaljáról látott munkához, hogy feljusson a Makuuchi-ba. A gyógyulás után ez sikerült is, bár majdnem 3 és fél évig tartott az út felfelé a banzukén... Az elmúlt két évben többnyire a Maegashira tetején-közepén helyezkedett el, de volt még egy kiemelkedő tornája, tavaly májusban, amikor Maegashira 5-ösként 10-5-öt ért el, és újabb díjat kapott, ezúttal a Gino-shót, azaz a Technika Különdíját.
Eddig hatszor találkoztak, Abi 5-1-re vezet a párharcban, Ryuden egyetlen győzelmét éppen az imént említett tavaly májusi Natsu Bashón szerezte meg, ami után (szintén Abival egyszerre) ő is bemutatkozhatott a Komusubi rangban.
Harmadik harmad

#3 - Enho-Mitakeumi
Az élete legjobb, Maegashira 3-as rangjában küzdő Enho a Miyagino istálló tagja, Hakuho istállótársa. A dai-yokozuna protezsáltjaként a legjobbtól tanulhatta el a különleges fogásokat - a fiatal Enho mégis nagyon másmilyen stílusban küzd! Nagyon alacsony, és meglepően vékony a szumóhoz, viszont (éppen ezek miatt) nagyon fürge, különleges technikákat használ, saját stílussal rendelkezik és nagy meglepetéseket tud okozni a nálánál jóval nagyobb birkózóknak.
A nemrég még Sekiwake rangban küzdő Mitakeumi csak 10 centivel magasabb, viszont 54 kilóval nehezebb nála. Első ránézésre a meccs fix 2-es, azaz a papírforma szerint a tapasztaltabb Mitakeuminak kellene nyernie, de mivel még sosem találkoztak, Enhót segítheti a meglepetés ereje is! Mellette szól az is, hogy az elmúlt négy tornáján kachikoshit (pozitív mérleget) tudott elérni, míg Mitakeumi az elmúlt két tornát makekoshival (negatív mérleggel) zárta, csúcsformáján kívül szumózott...
#2 - Tokushoryu- Shodai
Az előző torna egyik legizgalmasabb mérkőzésének visszavágóját rögtön az első napon megnézhetjük. Januárban az utolsó előtti játéknapon sorsolták össze Tokushoryut és Shodait, akik akkor 1-1 vereséggel vezették a mezőnyt és mindketten esélyesek voltak a végső győzelemre. Akkor Tokoshoryu tudott nyerni a sokkal esélyesebb Shodai ellen, és Shodai (aki joggal bízott abban, hogy megszerezheti élete első tornagyőzelmét) csalódottságát könnyen le lehetett olvasni az arcáról. Vajon vissza tud vágni a januári meccsért?
Eddig kétszer találkoztak, első alkalommal éppen négy évvel ezelőtt, 2016-ban, akkor Shodai tudott nyerni, de a két hónappal ezelőtti győzelmével Tokushoryu kiegyenlített kettejük párharcában. Vajon hogyan folytatódik a történetük?
#1 - Takakeisho-Takayasu
A jelenlegi Ozeki egy ex-Ozekivel találkozik az első napon... akár a sokszor emlegett "őrzők lecserélődésének" szimbólumaként is felfoghatjuk ezt a mérkőzést! Takakeisho 23, Takayasu 30 éves. Takakeisho jelenleg a legesélyesebb jelöltje a Japán Szumószövetségnek arra, hogy a 15 éves kihagyás valamint a Kisenosato-fiaskó után ismét japán yokozunát avasson, de ez még önmagában nem jelent semmit: nem is olyan régen Takayasu volt hasonló helyzetben, mára láthatjuk, hogy az ő útja lefelé folytatódott.
Kettejük párharcának állása 4-6, azaz Takayasu vezet, de a legutolsó két mérkőzésüket Takakeisho nyerte.
Ebből a mérkőzésből talán arról is képet kaphatunk, hogy hogyan alakul Takayasu gyógyulása, Ozeki időszakában többször tanúbizonyságát adta annak, hogy félelmetes harcos, az eredményei a sérülés következtében romlottak. Ráadásul nem sokkal a torna előtt degeikón is részt vettek egymás ellen... Vajon megáll-e a lejtőn Takayasu? És vajon mikor szerzi meg élete második tornagyőzelmét Takakeisho? - ezekről a kérdésekről is szól majd a mai #legjobbanvárós mérkőzés!
Comments