top of page
Szerző képeEgri Bálint

Elmarad a rikishi-kai is!

A Nikkan Sports értesülései szerint Shibatayama, a Japán Szumószövetség kommunikációs igazgatója újabb bejelentést tett a tegnapi nap folyamán, mely szerint nem rendezik meg az április 28-ára tervezett rikishi-kait, azaz a "birkózók tanácsát".


Shibatayama oyakata (azaz az egykori Onokuni Yokozuna) az újságírók kérdéseire válaszol, még egy korábbi, április 3-án megrendezett sajtótájékoztatón


Rendszerint a banzuke bejelentése utáni napon gyűlnek össze a sekitori rangban küzdő birkózók, amolyan "szakszervezeti" jelleggel: céljuk, hogy gyűléseik végén olyan javaslatokat fogalmazzanak meg a Japán Szumószövetség (Nihon Sumo Kyokai) felé, melyekkel képesek javítani saját életkörülményeiken, illetve olyanokat, amelyek szerintük a szumósport hasznára válnának. Az első rikishi-kait 1932-ben, a szumósport egyik legnagyobb - a birkózók fizetése és lakhatási körülményei körül kialakult - botránysorozatát (az úgynevezett Shunjuen-ügyet) követően rendezték meg, a tanács elnökéül ekkor egy Tamanishiki nevű, később Yokozuna rangot szerző birkózót választottak meg. A jelenlegi elnök Kakuryu Yokozuna, akit Harumafuji visszavonulása után választottak meg.


Rikishi-kai, 2018. augusztus (elöl Takakeisho, és az egykori Goeido Ozeki)


A rikishi-kai az elmúlt években olyan változásokat tudott elérni, mint a birkózók orvosi ellátásának magasabb szintű biztosítása, vagy a sokgyermekes rikishik vezetéstől való eltiltásának feloldása (hogy könnyebben utazhassanak a családjukkal), de említhetnénk annak a régi hagyománynak a felélesztését is, mely szerint a jungyókon (vagyis a két hivatalos torna között megrendezett "haknitornákon") a rikishik karonülő csecsemőikkel együtt vegyenek részt a ringbelépési ceremónián.


Dohyo-iri - kisbabákkal (2017. december, Téli Jungyo)


A rikishi-kai által benyújtott javaslatok nagy részét persze visszadobja a Szövetség, de a szumóvének ezekből a javaslatokból képesek tájékozódni a birkózók általános hangulatáról, illetve azokról a dolgokról, amik leginkább foglalkoztatják őket.


Shibatayama, újságírói kérdésre arról is beszámolt, hogy az egyetlen (a mai napig meg nem nevezett) koronavírussal fertőzött szumós állapota "stabil", valamint azt is elmondta, hogy az NSK az összes istálló számára megfelelő mennyiségű maszkot és fertőtlenítőszert biztosított. Arra a kérdésre pedig, hogy lesz-e Natsu Basho vagy sem, úgy nyilatkozott, hogy a Japánban bevezetett veszélyhelyzet végéig (május 6-ig) erről biztosan nem születik végleges döntés.

13 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page