Egy új sorozatot kezdünk oldalunkon, melyben bemutatásra kerülnek a régi és jelenkori #rikishi -k.
Elsőnek mindjárt egy személyes kedvencemmel kezdjük a sort Kaio Hiroyuki-val aki 1988-tól 2011-ig volt aktív birkózó.
(魁皇 博之, rikishi neve Kaiō Hiroyuki, eredeti neve: 古賀 博之, Koga Hirojuki)
Született:
1972. július 24 – Nōgata - Fukuoka
Családi állapot:
Nős - Mitsuko Nishiwaki – 1999. június
Legmagasabb rangja: Ozeki
Rikishi heya: Tomozuma
Profi pályafutás kezdete:
1988 március – Haru Basho – Osaka
Pályafutás vége:
2011 július – Nagoya Basho – Nagoya
Saját heya: Asakayama – 2014-től
Mérkőzései [Makuuchi ]: 879 - 581 – 141
Díjak:
5 - Yūshō
10 - Shukun-shō
5 - Kantō-shō
6 - Kinboshi [Takanohana -3; Akebono – 2; Wakanohana III – 1]
KORAI ÉVEK:
Kaio illetve akkor még Koga általános iskolában ismerkedett meg a harcművészetekkel. Általános iskolában kettő évig karatézott, majd pedig a középiskolában judo-t tanult. Érdekes, hogy a szumó mint sport nem érdekelte egyáltalán. Szülei kérésének eleget téve vett részt egy szumó tornán, ahol felfedezték. [Nevezetesen a későbbi Tomozuna Oyakata – Kaiki]
Kaiki ismeretsége által bekerült a Tomozuna istállójába, a szülőknek pedig azt ígérték, hogy 20 éves korára Kogából sekitori lesz. Persze az élet nem ilyen egyszerűen alakította a dolgokat. A gyakorlások során felmerült nehézségek következtében Kogában a kétely ütötte fel a fejét, hogy valaha is sikeres lehet a szumóban.
1988 márciusában debütált a szumó bajnokságban. Egy olyan bajnokságban, ahol az azóta már visszavonult Akebono, Takanohana és Wakanohana küzdött.
1990-es júliusi Nagoya Bashon egy tökéletes 7-0-s tornagyőzelmet szerzett a Sandanme csoportban ezzel megalapozva, hogy a következő Aki Bashon már egy osztállyal feljebb - Makushita #17-es ranggal kezdhette a küzdelmeket. Egy évre rá azaz öt basho után a hatodikon – ugyanitt Nagoyában - ismét egy 7-0-s tökéletes tornát produkált.
1992 januárjában máris a Juryo osztályban kezdhette az évet. Ekkor már viszont Kaio shikona néven küzdött.
Eredményeket folyamatosan szállította még úgy is, hogy a májusi bashon sérülés miatt kimaradt.
MAKUUCHI korszak:
Következő év májusában a Natsu Basho-n a Makuuchi osztályban találta magát. Itt azonban 4-11-es makekoshit-ért el. A szabályok és a számítások miatt így visszakerült a Juryo-ba.
Ezt követően viszont két 10-5-ös bashot hozott össze és így a 1993-mas novemberi Kyūshū basho-n ismét a makuuchi osztályba léphetett, ahonnan már többet nem esett vissza.
Első rangja a makuuchiban West Maegashira #15-ös volt. A küzdő szelleméről elárul mindent, hogy elsőre ezen az év végi tornán lehozott egy 10-5-ös eredményt.
Kettő bashoval később megszerezte az első shukun-shoját és első kinboshiját méghozzá a hatalmas Akebono yokozunával szemben.
Az 1993-mas novemberi makuuchiba lépésétől számított negyedik tornára már komusubi-ként küzdött!
Ez már önmagában is hatalmas teljesítmény és hatalmas harci szellemről tanúskodik. Innentől kezdve egy-két kilengéstől eltekintve végig a san'yaku-ban küzdött.
1997-es Haru basho-n ismét remekelt. Begyűjtött egy shukun-sho-t és kettő kinboshit. A basho érdekessége, hogy az utolsó nap végén négyen voltak 12-3-mas eredménnyel.
Takanohana, Akebono, Musashimaru és Kaio [east maegashira #1].
Kaio a torna során legyőzte a két yokozunát - Takanohaná-t és Akebono-t.
Végül is Takanohana lett a torna győztese a körbeverések miatt.
1999-ben feleségül vett egy hölgy „birkózó – pankrátort” Mitsuko Nishiwaki-t. Tokyoban tartották a lagzit mintegy 570 résztvevővel. Többek közt Takanohana is részt vett a ceremónián.
2000-ben a Natsu bashon elérte az egyik csúcsot. 14-1-es tornával végre elnyerte először a császári kupát és begyűjtött egy újabb shukun-shot. A következő Nagoya basho-n újabb shukun-sho-val gazdagodott… Meg is lett az eredménye.
A Japán szumó szövetség előléptette East Ozeki #1 rangba. Így a szeptemberi Aki bashon már ebben a rangban küzdhetett. Ettől kezdve visszavonulásáig ozeki maradt. 12 éven át birtokolta az ozeki rangot. Így ő a szumó történelem leghosszabb ideig ozeki rangban levő rikishije.
OZEKI Korszak:
2004-es Aki bashon ismét magasba emelhette a császári kupát.
Sajnos innentől kezdve már csak a jó teljesítményét láthattuk, de torna győzelemre nem tudta beváltani azt. Az újságírók emiatt már ideje korán kikezdték és a visszavonulását presszálták.
Persze csattanós válasz volt, hogy sorra döntögette a szumós rekordokat.
- 2008. januárjában a 8–7-es eredménye a 64. kachi-koshi volt a legfelső divízióban, megtörve a Kitanoumi korábban tartott rekordját.
- 2008 májusában Kitanoumi, Ōshio és Chiyonofuji után a negyedik olyan rikishi lett, aki 900 karriergyőzelmet ért el [összes osztályt beleszámítva]
- 2008 júliusában, 36. születésnapján Taihō elé a harmadik helyre lépett fel a - legtöbbet nyerők a makuuchi osztályban - rikishijei közt. Csak Chiyonofuji és Kitanoumi előzte meg.
- 2009 szeptemberében megnyerte a 965. mérkőzését, így a múltnak adta át Ōshio eddigi össz győztes mérkőzés számát.
- Ő lett az első rikishi, aki egy naptári évben hat egymást követő 8-7-es eredményt tudott felmutatni.
- 2010. májusi verseny kezdete előtt elnyerte a miniszterelnöki díjat a japán sport előmozdításáért nyújtott hozzájárulásáért. A basho utolsó napján 1000-redik győzelmét szerezte - a vesztes fél Kootoōshū volt.
- 2010-ben illegális szerencsejáték miatti botrány rázta meg a szumót. A júliusi tornára kirakták a szumóból Kotomitsuki-t. A Nagoya Sumo verseny 10. napján Kaiō elvesztette ōzeki Kotoōshū-t is szintén a kizárások miatt. Mivel egyedül maradt a két legfontosabb rangban másnap reggel bejelentette, hogy 6-4 -es eredménye ellenére nem folytatja a versenyt, sérült bal vállára hivatkozva. A szeptemberi versenyen azonban visszatért, hogy rangját megtartsa.
- 2011-ben a márciusi Haru basho-t törölte a szumó szövetség, mert nyomozást folytattak a 14 szumó birkózó és istálló tulajdonos miatt – mérkőzések eredményének befolyásolásának vádjával.
- A rá következő májusi tornán a Natsu basho-n legyőzte Hakuho yokozunát és ezzel ő lett a legutóbbi hetven év legidősebbje aki yokozunát tudott legyőzni. Ekkor 38 éves és kilenc hónapos volt.
A VISSZAVONULÁS:
2011 júliusi Nagoya basho-n – ahol a legsikeresebb volt mindig – bejelentette visszavonulását miután egyeztetett mesterével.
East Ozeki #2-es rangból vonult vissza a 10. napon miután kikapott Kotoōshū-től és így 3-8 ra módosult az eredménye ami kachikoshit eredményezett volna és a rangjából való lefokozást.
A bejelentés utáni sajtótájékoztatón Kaiō azt mondta: "Lehet, hogy nem értem el a yokozunát vagy nem nyertem meg a bajnokságot Kyushu-i szurkolóim előtt, de én "teljes karriert töltöttem el, és nem sajnálom."
A Danpatsu-shiki-re, avagy a hivatalos nyugdíjazási ünnepségére a Ryōgoku Kokugikan-ban került sor 2012. május 27-én, körülbelül 10000 nézővel és több száz méltósággal, köztük az 1988. márciusi tornán részt vevő társakkal. Pl Takanohana-nal
Visszavonulása után a szumóban edzőként tevékenykedni a Tomozuna istállóban, Asakayama nevet használva.
ASAKAYAMA BEYA:
2014 februárjában létrehozta saját istállóját, Asakayama-beya-t, Tokióban, Sumidában.
2014 májusától az istállóban négy aktív birkózó volt, és 2016. januárjától az létszám hatra nőtt és ma is aktív az istálló.
TECHNIKÁI:
Hidari yotsu - jobb kezével fog a bal kéz alá és ott megfogja az ellenfél mawashi-ját vagy övét.
Közismert volt a hidari-yotsu erejéről, melynek hatástalanításával még a csúcsán lévő Takanohana yokozuna is gondokkal küzdött.
Legtöbbet az oshidashi [szemből kitolás] technikával vagy yori-kiri [erőből kitolás] harcolt. Előszeretettel alkalmazta a uwatenage-t [átfogó dobás] és kotenage [karfeszítő dobás]. Sajnos ez utóbbival okozott néhány komolyabb sérülést. Például 2001 márciusában Kotoryū-nak törte karját, valamint 2009-ben Toyonoshimának a könyökcsontját törte.
Kedves Attila teljesen egyetértek mindkét megállapításoddal, és mondhatom, hogy hosszútávon valami ilyesmin dolgozunk! :)
Nagyszerű harcos és ember, az ő személye által szerettem meg a szumót! Kár, hogy egy csatorna sem közvetíti a tornákat!